2016

Moduls Rīga kļūst par multimediālas izstādes “Olimpiskais ķermenis” atbalstītāju

No 2016. gada 15.aprīļa līdz 28. maijam ar SIA Moduls Rīga atbalstu Mūkusalas Mākslas salona telpās (Mūkusalas iela 42, Rīga) būs skatāma multimediāla izstāde “Olimpiskais ķermenis”. Atsaucoties uz 2016. gada olimpiskajām spēlēm, kas notiks Riodežaneiro, Brazīlijā, izstāde aktualizē sporta un ķermeņa fiziskās kultūras kopšanas tradīcijas un to saistību ar noteiktiem vizuāliem un naratīviem kanoniem.

Spēles savā vairāk nekā 100 gadu vēsturē, kā arī atsaucē uz antīko Grieķiju nav bijušas tikai labāko sportistu sacensības. Atsevišķas olimpiādes ir notikušas kā politiski žesti, bet dalībnieku uzvaras – valstu pārākuma demonstrācijas. Spēļu vizuālā reprezentācija un simboli, piemēram, Lenijas Rīfenštāles filma “Olimpija” (1936) vai Maskavas spēļu simbols - lācītis Miša (1980) ir sava laika politiskās, ekonomiskās un ideoloģiskās situācijas atspulgi ar spēcīgu ietekmi kultūras telpā. Par tradīciju ir kļuvuši episkie spēļu atklāšanas pasākumi, kur kā multimediālos šovos piedalās dziedātāji, mūziķi, mākslinieki, un tiek demonstrēti jaunākie tehnoloģijas sasniegumi. Tai pašā laikā spēļu dalībnieki, arī medaļu saņēmēji pēc savas slavas mirkļa un sporta karjeras beigām nereti nozūd no publiskās telpas.

Izstādi veido vairākas sadaļas. Salona Lielajā zālē ar latviešu mākslinieku gleznām, plakātiem, fotogrāfijām, kā arī kinohroniku fragmentiem kuratore Līga Lindenbauma iezīmē olimpisko spēļu un tajās pārstāvēto sporta veidu kanonisko attēlojumu. Balkonā, apspēlējot 17.-18. gadsimtā populāro retumu kabinetu estētiku, skatāmas dažādas latviešu sportistu iegūto uzvaru liecības, trofejas un citi ar olimpiskajām un sporta spēlēm saistīti priekšmeti. Salona Mazajā zālē mākslinieks Andrejs Strokins īpaši izstādei veidotos darbos, kuru tapšanā izmantoti atrasti objekti, tai skaitā suvenīri un fotogrāfijas, ieskicē sporta un tajā iesaistītā cilvēka ķermeņa daudznozīmību.

“Ātrāk! Augstāk! Spēcīgāk!” vēsta olimpisko spēļu devīze. Pārnestā nozīmē kā komentārs patēriņa kultam un nemitīgi augošajam dzīves tempam tas ir kļuvis par teju ikviena 21. gadsimta Rietumu kultūras pārstāvja ikdienas sastāvdaļu. Katra diena mūsdienās var būt kā olimpiāde.

Izstādē eksponēti darbi no Mūkusalas Mākslas salona, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja, Latvijas Fotogrāfijas muzeja, Latvijas Sporta muzeja, Aizkraukles Vēstures un mākslas muzeja, Latvijas Nacionālās bibliotēkas, LU Akadēmiskās bibliotēkas, Latvijas Kinofotofonodokumentu arhīva kā arī citām privātām kolekcijām. Izstādes kuratore - Līga Lindenbauma.